Asset Publisher Asset Publisher

Sadzimy las

Na terenie Nadleśnictwa Bystrzyca Kłodzka trwają wiosenne odnowienia, czyli sadzenie nowego pokolenia lasu. To pierwsza część corocznej akcji – druga odbędzie się jesienią, zanim las przygotuje się do zimowego odpoczynku. W ciągu całego roku posadzimy ponad pół miliona drzew, a łączna powierzchnia zaplanowanych odnowień obejmie prawie 100 ha. To jednak nie wszystko – młodego pokolenia drzew jest tak naprawdę znacznie więcej, ponieważ lasy powstają również w sposób naturalny. Leśnicy potrafią doskonale współpracować z przyrodą, dzięki czemu wykorzystują samoistny obsiew wielu drzew.

Odnowienie naturalne świerka pospolitego (Leśnictwo Piaskowice, oddział 124 a)

W naszych lasach obecnie sadzi się drzewa rodzimych gatunków takich jak buk, jodła, dąb, modrzew, klon jawor czy lipa. Po II wojnie światowej w celu odbudowy lasów sadzono głównie sosnę ze względu na jej zdolności do szybkiego wzrostu oraz przystosowanie do życia nawet w trudnych warunkach. Obecnie leśnicy zwiększają udział gatunków liściastych. Składy gatunkowe drzewostanów dostosowywane są do właściwych dla danego siedliska, aby zdrowo rosły kolejne pokolenia drzew, które będą się tu czuły najlepiej. Takie kompleksy leśne są mniej podatne na zagrożenia oraz zapewniają zróżnicowanie biologiczne, co oznacza, że możemy znaleźć w nich wiele gatunków zwierząt, roślin oraz grzybów.

Najczęściej sadzimy drzewka w wieku 1-4 lat. Nadleśnictwo Bystrzyca Kłodzka do odnowień wykorzystuje zarówno sadzonki z zakrytym jak i odkrytym systemem korzeniowym. Te pierwsze, zwane również sadzonkami z bryłką rosły w specjalnych doniczkach z podłożem, z którym trafiają do leśnej gleby. Dzięki temu korzenie zabezpieczone są przed uszkodzeniami oraz przesychaniem, co doskonale sprawdza się w odnowieniach trudniejszych terenów. Tego typu sadzonki nie wymagają również specjalnego przygotowania gleby, w przeciwieństwie do tych z odkrytym systemem korzeniowym.

Sadzonka jodły pospolitej z zakrytym systemem korzeniowym

Uprawa jodły pospolitej – sadzonki z odkrytym systemem korzeniowym wysadzono na talerzach (Leśnictwo Lasówka, oddział 294 a)

W tym drugim przypadku młode drzewka sadzimy na tak zwanych talerzach. Są to powierzchnie, na których usuwa się wcześniej darń, aby zapewnić sadzonkom lepszy „start” poprzez wyeliminowanie konkurencji o światło i wodę. Oba rodzaje sadzonek powstają z nasion pochodzących z odpowiedniego regionu.

Powierzchnie, na których został posadzony młody las trzeba chronić przed zwierzyną, dla której soczyste pędy stanowią łakomy kąsek. W celu zabezpieczenia sadzonek przed zgryzaniem stosuje się specjalne czasowe grodzenia.

Uprawa jodły pospolitej zabezpieczona przed szkodami od zwierzyny za pomocą grodzenia (Leśnictwo Lasówka, oddział 294 a)

Dla zachowania trwałości lasów odnowienia powstają wszędzie tam gdzie drzewostan dojrzały został wycięty – dzięki tym działaniom zostaje spełniony jeden z głównych postulatów gospodarki leśnej, a polskich lasów nie ubywa.

 

Katarzyna Bul